ערכת רקמה, משחקי קלפים ואפילו יוגה: 5 תחביבים מהנים שכדאי לאמץ עם היציאה לפנסיה

עם היציאה לפנסיה יש חשש גדול מבדידות, חוסר מעש ותחושת אי שייכות. כדי להצליח ליהנות מגיל הפנסיה, כדאי לאמץ לפחות תחביב אחד שתוכלו להתעסק בו ולהקדיש את הזמן שלכם עבורו. פיתוח תחביבים יכול להעלות את מצב הרוח, לשמור על הקוגניציה ולחזק את הגוף. במאמר שלפניכם פירטנו אודות חמישה תחביבים שכדאי לאמץ לאחר היציאה לפנסיה.

ערכת רקמה

רקמה היא מלאכת יד שבה יוצרים ציור על גבי בד באמצעות העברת חוט במחט דרכו. רקמה דורשת ריכוז, התמדה ויצירתיות, ולכן זוהי פעילות מהנה לפנסיונרים שרוצים ליצור משהו ייחודי. אפשר לרקום עם חרוזים, חוטים מיוחדים ובדים בגדלים שונים. הרקמה יכולה להיות קישוט לבית או מתנה לחבר או קרוב משפחה. אפשר לרקום ציור, משפט, צורות גאומטריות ולמעשה השמיים הם הגבול. עבור אנשים פחות יצירתיים יש ערכות רקמה מוכנות עם חוטים בצבעים מסוימים והוראות כיצד לרקום ציור ספציפי, ומנגד אפשר פשוט לקנות בד רקמה, חישוק, מחטים וחוטים במגוון צבעים וליצור באופן חופשי.

משחקי קלפים

משחקי קלפים הינם אידיאליים לפנסיונרים, משום שהם שומרים על המוח חד ודואגים לספק אתגרים שכליים וחברתיים. יש הטוענים כי משחקי קלפים שומרים על מבנה תקין של המוח ועוזרים במניעה של ניוון מוחי ומחלות כמו דמנציה ואלצהיימר. כמו כן, משחקי קלפים הנערכים בקבוצות תורמים לפיתוח הקשרים החברתיים, ועוזרים ליצור חברויות חדשות בזכות תחומי עניין משותפים ומפגשים קבועים. אפשר לשחק בקלפים עם החברים או עם המשפחה, וליהנות מזמן איכות מהנה במיוחד.

יוגה

יוגה למבוגרים משלבת שני אלמנטים: הרגעת הגוף והנפש על ידי סדרת תנוחות וטכניקות נשימה וכן חיזוק הגוף. תרגול יוגה באופן רצוף יכול לעזור לגמישות, לשמור על הגוף חיוני ופעיל ואפילו להפוך לתחביב נחמד בעזרת תרגול ביתי או תרגול עם חברים. אפשר לתרגל יוגה עם מאמן, בבית או אפילו בחופשה לגיל מבוגר. ליוגה יש יתרונות בריאותיים רבים:

  • הפחתת סטרס
  • הורדת לחץ דם
  • חיזוק השרירים
  • שיפור הזיכרון
  • שיפור חילוף החומרים בגוף
  • הרחבת טווח התנועה
  • שיפור הנשימה
  • יצירת איזון בין גוף לנפש

 

 

פיסול או ציור

לאחר הפנסיה אפשר סופסוף לטפח את הכישרון האומנותי וליהנות מיצירה מהנה. אפשר להצטרף לחוגים שמיועדים למבוגרים וללמוד מגוון טכניקות ציור, פיסול ויצירה שלא מצריכים פעילות פיזית כלשהי. דרך היצירה אפשר ליצור קשרים חברתיים עם שותפים לתחביב, וגם לשפר את חיי החברה באופן קל ופשוט. הפיסול והציור מאפשרים לתרגל מגוון רחב של מיומנויות קוגניטיביות בדרך מהנה, וליצור מתנות אישיות וייחודיות למשפחה ולחברים. יש מגוון רחב של כלים וסוגי חומרים לפיסול או ציור, מה שמאפשר לכם לבטא את עצמכם ביותר אופציות, אפשרויות וסגנונות.

אימוץ בעל חיים

אימוץ בעל חיים מהווה פתח לשעות ארוכות של הנאה. יש הטוענים שהאהבה האין סופית שאנו מקבלים מבעלי החיים מאפשרת לנו לשפר את המצב הפיזי והנפשי שלנו. אפשר לאמץ כלב, חתול, ארנב ואפילו דג מחמד, שתמיד יהיו שם בשבילכם כשאתם חוזרים הביתה או נמצאים בבית. האחריות שצריך להפגין כשמאמצים חיית מחמד מפתחת את היכולות הקוגניטיביות, ואם בחרתם לאמץ כלב תהנו גם מפעילות הליכה לפחות שלוש פעמים ביום.

לסיכום

כאשר יוצאים לפנסיה עלול להיווצר חלל גדול שבעבר היה מוקדש לעבודה. כדי להתגבר על המצב הזה, אפשר לרכוש תחביבים כמו משחקי קלפים, יוגה, רקמה, פיסול או ציור ואולי אף לאמץ בעל חיים. כל אלה יכולים לעזור בפיתוח קשרים חברתיים, לשמר את החיוניות, לשפר את הזיכרון ולהאט את הזדקנות המוח.

נגישות