מהו אישור ESTA לארה"ב ומי זכאי לו?

אנחנו הישראלים צריכים ויזה כדי להיכנס לארצות הברית לכל מטרה, אך יש כמה מדינות בעולם הזכאיות לכניסה לארצות הברית בלי צורך בוויזה. מהו אישור ESTA, מיהן המדינות הזכאיות לפטור מוויזה והאם ישראל תצטרף לרשימה בעתיד? כל התשובות לשאלות האלו וכל המידע החשוב שתצטרכו בנושא נמצאים במאמר שלפניכם.

תוכנית VWP של ארצות הברית

ארצות הברית מפעילה תוכנית ששמה VWP – Visa Waiver Program. במסגרת תוכנית זו, אזרחים המחזיקים דרכון (ואזרחות) של אחת מארבעים המדינות שבתוכנית זכאים להיכנס לארצות הברית מבלי שיצטרכו להוציא ויזה, והם רק צריכים להירשם במערכת כדי לקבל אישור.

רשימת המדינות בתוכנית VWP

לפניכם רשימת המדינות המשתתפות בתוכנית VWP:

אנגליה, אוסטריה, אוסטרליה, איטליה, אסטוניה, אירלנד, אנדורה, בלגיה, ברוניי, גרמניה, דנמרק, קוריאה הדרומית, הולנד, צ'כיה, יוון, יפן, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, ליכטנשטיין, מונקו, מלטה, נורווגיה, ניו-זילנד, סינגפור, סלובקיה, סן-מרינו, ספרד, פורטוגל, פינלנד, פולין, צ'ילה, צרפת, שוויץ, שוודיה.

אם יש לכם דרכון שני מאחת מהמדינות האלו, אתם פטורים מהוצאת ויזה לביקור הבא שלכם בארצות הברית, אך עדיין תצטרכו לקבל אישור מתוך מערכת ESTA, שנסביר עליה כעת. כמו כן, חלק מהדרכונים צריכים להיות ביומטריים ויש לבדוק את המידע המלא על אישור ESTA אצל אתרים כמו Liberty USA, שיעזרו לכם בכל מה שקשור לאישורי כניסה לארצות הברית.

 

 

אישור ESTA לפטורים מהוצאת ויזה לארצות הברית

אנשים שיש להם אזרחות מאחת המדינות המשתתפות בתוכנית VWP אומנם פטורים מהתהליך הבירוקרטי המייגע של הוצאת ויזה, אך הם עדיין צריכים להוציא אישור ESTA לביקור במדינה. אישור ESTA מאפשר למחזיקים בו להיכנס לארצות הברית לתקופה של 90 ימים רצופים לכל היותר, למטרות נופש וטיולים, עסקים  כמו חתימה על השקעות נדל"ן או פגישות עבודה, או טיפול רפואי כמו ניתוחים וטיפולים מכל מיני סוגים שאינם ניתנים בארץ.

הוצאת האישור היא תהליך די מהיר וקל המורכב מכמה שלבים פשוטים:

  • חתימת הסכמה על תנאי האישור
  • הזנת פרטים אישיים מלאים, כולל סוג האזרחות, מספר הדרכון הזר ותאריך הנפקתו (כולל צילום של הדרכון), כתובת מגורים, מספר טלפון ועוד
  • אימות נתונים ותשלום אגרה

את האישור תקבלו בדרך כלל תוך 24 שעות משליחת הבקשה, ובכל מקרה לא יאוחר מ-72 שעות אחריה. תוקף האישור הוא לשנתיים מיום הנפקתו.

חשוב לציין שגם אזרחי המדינות בתוכנית VWP המעוניינים לבקר בארצות הברית למטרות שלשמן אישור ESTA אינו מתאים, או שהם מעוניינים לשהות במדינה למשך זמן ארוך יותר מ-90 ימים, הם יצטרכו להוציא ויזה מתאימה כמו אלו שאין להם גישה לאישור ESTA.

האם ישראל תצטרף בעתיד לתוכנית VWP?

בשנה האחרונה השיח סביב פטור מוויזה לישראלים הפך לנפוץ יותר ויותר, משום שממשלת ישראל פועלת בשיתוף פעולה עם גורמים אמריקאיים כדי לעמוד בתנאי ההצטרפות לתוכנית. לא מזמן ישראל ירדה מתחת ל-3% סירובי בקשות לוויזה, אחד התנאים הקריטיים להצטרפות לתוכנית. הצעד הבא הוא להקים מאגר המכיל מידע אישי מפורט על כל הנוסעים והטיסות שלרשויות אכיפת החוק בארצות הברית תהיה גישה אליו. זהו צעד שהתעכב כבר כמה זמן מטעמים ביטחוניים, אך בימים אלו הממשלה עובדת על הקמת מאגר שיענה על דרישותיה של ארצות הברית כדי שכולנו נוכל לקבל פטור מוויזה ונסתפק גם אנחנו באישור ESTA.

סיכום

אישור ESTA הוא אישור כניסה לארצות הברית למשך 90 ימים רצופים לכל היותר, למטרות נופש, טיפול רפואי או עסקים, שאותו מוציאים אזרחים של כל אחת מ-40 המדינות המשתתפות בתוכנית הפטור מוויזה של ארצות הברית. את האישור מוציאים בקלות מהמערכת המיועדת לכך, והוא מגיע 72 שעות מרגע שליחת הבקשה לכל היותר. נכון להיום ישראל עדיין אינה ברשימה הזאת, אך אולי בקרוב היא תצטרף לשם וכל המחזיקים בדרכון ישראלי יהיו פטורים מהוצאת ויזה לארצות הברית.

נגישות