על נפילתו של רפי אדרעי ז"ל שהובילה להקמת עמותת אחינועם בראשות איל, משה ורפי אדרעי

רפי אדרעי ז"ל לחם במלחמת יום העצמאות ביחד עם עוד אלפי חיילים למען הגנה על המולדת. בתפקידו הצבאי התבלט מאוד כלוחם אמיץ וכמומחה לתחום סליקת נשק, עד אשר נפל בקרב מול האויב המצרי בשנת 1948. סיפור נפילתו מהווה עד לימים אלו ממש השראה להקמתה של עמותת אחינועם בראשות הדור הממשיך בדמות אחיינו איל אדרעי, משה אדרעי וכן רפי אדרעי, כאשר בסקירה הבאה נציג לעומק את הפעילותה ענפה של העמותה שהתחילה בשנת 1948 ונמשכת עד לימים אלו ממש.

עמותת אחינועם – ממשיכים את העשייה החברתית של רפי אדרעי ז"ל

אין ספק כי סיפור גבורתו של רפי אדרעי ז"ל הוא סיפור יוצא דופן שמפגין בצורה מדהימה את הנחישות כמו גם הרצון לסייע בזמן תקופה  מורכבת כמו הקמת המדינה. אדרעי התבלט בזכות סיפור שבמסגרתו עלה על גג של בית מלון בזמן שאש נושבת מכל מקום, וזאת מתוך מטרה להוביל את מערך ההגנה על העיר צפת שהייתה אחת מהמעוזים הבולטים בלחימה. מאז מותו המשיכו בני משפחתו את העשייה החברתית שהייתה מזוהה איתו, וזאת על ידי הקמה של עמותת אחינועם. העמותה הוקמה על ידי בני הדור השלישי של המשפחה – רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי שראו בהקמה של העמותה כחובה מוסרית וערכית חשובה לצמצום הפערים בחברה הישראלית וכן יצירה של מערך המאפשר לתמוך ולחזק את הפריפריה.

מאז הקימו את העמותה ועד היום הצליחו בני משפחת אדרעי לסייע לאלפי משפחות מכל רחבי הארץ, כפי שניתן להתרשם באתר הפעיל של העמותה אשר מתעדכן כל הזמן בתוכניות חדשות. אם עדיין לא שמעתם על הפעילות של עמותה חשובה ובעלת ערך מוסף בחברה הישראלית, עכשיו הגיע הזמן.

 

 

מהן התוכניות המרכזיות של עמותת אחינועם?

עמותת אחינועם מתמקדת בחיזוק הפריפריה וצמצום פערים. בשביל להגשים את המטרה הזו רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו משה אדרעי וכן איל אדרעי מקדמים שורה של תוכניות חברתיות פורצות דרך, כמו למשל תוכנית ליווי המיועדת בעבור בני נוער החל מגיל 16. במסגרת התוכנית הזו מספקת העמותה מעטפת מלאה הכוללת בין היתר מענה לצרכים הנדרשים באמצעות יצירה של תוכנית קידום אישית המיועדת להתגברות על מחסומים וקשיים וכן יצירה של מערך המאפשר להגשים את הפוטנציאל הטמון בכל משתתף. תוכנית זו זוכה לגיבוי מלא מצד הרשויות וגורמי הרווחה, ולאור ההצלחה החליטו בעמותה להרחיב אותה גם לערים נוספות. בנקודה זו חשוב לציין כי חלק מהותי מהפעילות של העמותה מתמקדת גם בבני נוער בסיכון, על ידי קידום של תוכנית ליווי אישית המתבצעת בשלבים מוקדמים בגיל הנעורים ועד  להשתלבות בצבא, שוק התעסוקה ובהמשך גם בשוק התעסוקה.

תוכניות נוספות של עמותת אחינועם כוללים בין היתר קידום של תוכנית שיפוץ ספריות בעיר צפת וכן קידום של חינוך מוזיקלי, חלוקה של מחשבים מחודשים או חדשים במסגרת של תוכנית בשם "לא משאירים אף תלמיד מחוץ לכיתה" לצד קידום של תוכנית המתמקדת בחיזוק המעורבות של בני נוער בני העדה האתיופית בתפקידים בכירים בצבא כמו גם בקצונה.

לסיכום

עמותת אחינועם היא עמותה הפועלת מזה שנים ארוכות למען החברה הישראלית. מי שמהווה את ההשראה לפעילות הזו הוא רפי אדרעי ז"ל  גיבור ישראל שנפל בקרב על המולדת בשנת 1948 בגיל 24 בלבד, אולם נשאר חקוק עמוק בליבם ובעשייה שמגיעה לידי ביטוי ברוחו, כחלק מעשייה חברתית מבורכת המתבצעת ללא מטרות רווח.

נגישות