תחזוק הזוגיות לאורך שנים מצריך עבודה קשה ולעיתים אין מנוס מלפנות לטיפול זוגי

זה לא סוד שזוגיות היא עבודה לכל דבר, בייחוד אם אתם חיים יחד שנים רבות. עם השנים, אנחנו צומחים ומשתנים, וכך גם בן הזוג שלצידנו. במקרים רבים, הזוגיות מגיעה למצב של שחיקה – לפתע אנחנו חשים שבן הזוג שלנו כבר לא אותו האדם שהכרנו בתחילת הקשר. פתאום הרצונות והצרכים שלו משתנים, וכך גם שלכם, מה שעלול ליצור משקעים וריחוק. אבל אל תאמרו נואש, כשאתם כל כך הרבה שנים יחד, טיפול זוגי יכול להיות הפתרון – לא רק במקרים של משבר זוגי, אלא גם במקרים שבהם השגרה שחקה את הקשר, במקרים בהם התשוקה נעלמה או כאשר התרחשה פגיעה באמון. אז מהו טיפול זוגי? וכיצד הוא יכול לשפר את מערכת היחסים שלכם? כל המידע במאמר שלפניכם.

מהו טיפול זוגי?

טיפול זוגי הוא טיפול פסיכולוגי מסורתי, המתבצע על ידי מטפל מורשה שלו ניסיון קליני, אשר מתמחה בטיפול זוגי. במסגרת הטיפול, בני הזוג פותרים קונפליקטים מרכזיים בקשר שלהם, ומגיעים לתובנות עמוקות לגבי הקשר ביניהם, וגם לגבי עצמם. זאת באמצעות שיטות טיפוליות שונות, המשתנות ממטפל למטפל, מידע נוסף על טיפול זוגי תוכלו בקישור המצורף. אך ברוב המקרים, טיפול זוגי מבוסס על האלמנטים הבאים:

  • התמקדות בבעיה ספציפית בקשר, למשל: קשיים מיניים, התמכרות לאינטרנט, בעיות אינטימיות, קנאה, פגיעה באמון, טראומה של אחד מבני הזוג ועוד.
  • טיפול ממוקד פתרון, ומכוון שינוי בשלב מוקדם בטיפול.
  • הצבת יעדים.

 

למה לצפות מטיפול זוגי?

רוב הזוגות יוצאים מפגישה טיפולית עם הבנה טובה יותר של דפוסי היחסים שלהם. בנוסף, הם יוצאים עם הבנות לגבי הכישורים הדרושים לבניית תקשורת יעילה ובריאה עם בן או בת הזוג שלהם. אז למה אתם צריכים לצפות מטיפול זוגי?

הפגישה הראשונה

בדרך כלל, פגישת הייעוץ הראשונה מתחילה בשאלות סטנדרטיות על ההיסטוריה הזוגית שלכם – אין לכם מה להילחץ, זו הדרך של המטפל/ת להכיר אתכם ואת הקשר שלכם קצת יותר. סביר להניח שהשאלות יתמקדו גם בערכים, וברקע התרבותי שכל אחד מבני הזוג מגיע ממנו. ברוב המקרים, במסגרת הפגישה הראשונה, תחליטו יחד עם המטפל מהי הבעיה או הבעיות שתרצו להתמקד בהן במהלך הטיפול.

מפגשי טיפול שוטפים

במהלך הטיפול, המטפל יסייע לכם להגיע לתובנות לגבי ה"טריגרים" הגורמים לקונפליקטים במערכת היחסים שלכם, שאולי קשורים למשברים אחרים שחוויה בחיים. הוא יזהה את המקומות ואת הסיטואציות בהם אתם מתקשים לתקשר, וידריך אתכם כיצד לתקשר בצורה נכונה ובריאה – והכי חשוב, הוא יסייע לכם לשנות את האופן בו אתם תופסים את בן או בת הזוג שלכם, את מערכת היחסים ואפילו את עצמכם.

תרגילים

למרות שהגעה לתובנות היא דבר חשוב מאוד במסגרת טיפול זוגי, היבט קריטי נוסף בטיפול כרוך בשינוי התנהגותי. לרוב המטפל יבקש מבני הזוג לעשות תרגילים פרקטיים כאשר הם נמצאים בבית, זאת כדי שיוכלו ליישם את המיומנויות שהם לומדים בטיפול.

לסיכום: האם טיפול זוגי שווה את הזמן והמאמץ?

נמצא במרבית הזוגות שעברו טיפול זוגי מאמינים כי הם קיבלו את העזרה הדרושה להם מטיפול זוגי. הטיפול נותן להם כלים יעילים יותר להתמודדות עם קונפליקטים. כך שאם אתם נמצאים כעת בצומת דרכים בזוגיות שלכם, לאחר שנים שאתם יחד – חשוב שתדעו שטיפול זוגי בהחלט יכול להציל את מערכת היחסים שלכם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות