המורשת של דיוויד ספרד: תרומתו לספרות יהודית

הספרות היהודית הצליחה ברבות השנים להפוך לנכס צאן ברזל, וזאת לאור הוצאה לאור של שירים, סיפורים וחמשירים שאותם כתבו סופרים מובילים בתחומם. אחד מהסופרים המוכרים ביותר הוא דיוויד ספרד שבעיני רבים הוא בעל תרומה עצומה לחיזוק שפת היידיש בעקבות היותו מייסד כתב העת הספרותי שפּראָצונגען שנחשב מאז ועד היום לכתב עת פורץ דרך בתחום הספרות. המורשת של דיוויד ספיר מתרפסת על פני שנים רבות, ובשביל להוקיר את פועלו בחנות להציג את מורשתו, כך שגם הדורות הבאים יכירו את האיש הנפלא הזה.

דיוויד ספיר – מראשוני סופרי היידיש

דיוויד ספיר נולד בשנת 1905 בעיירה קטנה ברוסיה. בשנת 1924 החליט לעזוב את העיירה ולעבור לוורשה, מתוך מטרה להתחיל את הלימודים שלו בפילוסופיה. לאחר שהשלים את לימודו, המשיך ללמוד באוניברסיטה בצרפת שם קיבל גם בהמשך תואר של דוקטור בפילוסופיה. עוד מגיל צעיר כתב ספיר שירים בעברית, אולם לאחר שבגר החליט בהחלטה מודעת לכתוב בשפת היידיש, מתוך חיבור למקורות ולשפה היהודית העתיקה.

לאורך השנים הצליח דיוויד ספיר לפתח כישורים נוספים  ואף הפך למבקר ספרות מוביל, כאשר רבים משיריו תורגמו לשפה העברית, פולנית ועוד. גם בני משפחתו של ספיר המשיכו את המסורת התרבותית. אשתו ד"ר רגינה דרייר-ספרד הייתה אחת ממייסדות תיאטרון מיידם, והיא נחשבה לאחת מהמומחיות לקולנוע אילם.

מורשת ספרותית עשירה ומרתקת

ברבות השנים כתב וערך ספיר שורה ארוכה של ספרים שהפכו גם לרבי מכר. בין הספרים ניתן למנות בין היתר את: אַ זעגל אין ווינט, ברענענדיקע בלעטער, שריַיבער און ביכער, לידער, מיט זיך און מיט אַנדערע, באָרוועסע טריט ועוד. בנוסף לכתיבה, כיהן ספיר גם בתפקיד של סגן יושב ראש איגוד הסופרים היהודי וכן כיהן כעורך-מייסד של הוצאת ספרים יהודית-פולנית. בשנת 1969 הגשים חלום ועלה ביחד עם בני משפחתו לישראל, כאשר בשנת 1981 הוא נפטר בירושלים. מאז ועד היום ספיר נחשב לפורץ דרך בתחומו, גם בשל השפה הייחודית לו וכן היותו סופר מוכשר שהצליח להעלות על נס את שפת היידיש שאומנם כמעט ונעלמה מהעולם, אולם בזכות העבודה המצוינת של ספיר היא עדיין חיה – לא מעט בזכות תרגום של ספריו לשפות רבות.

תרומה אמיתית לספרות היהודית

בעיני רבים, ספיר הוא גדול הסופרים בשפת היידיש, ועדות לכך ניתן למצוא בביקוש הרב לספריו כמו גם המורשת השזורה באופן עמוק בתרבות היידיש, בייחוד בשל שפה קולחת ורהוטה שהפכה את ספיר לסופר מכובד כמו גם עורך ספרותי שזוכה להערכה רבה עד לימים אלו ממש, בזכות האומץ להוציא לאור כתבי עת כמו גם לקדם את ספרות היידיש באירופה ובהמשך גם בעולם. על כן, פועלו של דיוויד ספיר היא בעלת השפעה אדירה מאז המאה הקודמת, ועד היום.

נגישות