מטפלים בנפש: משיטת CBT ועד ביופידבק. איך נבחר את הטיפול המתאים ביותר לנו?

אם עד לפני מספר שנים היכולת לקבל טיפול בהתאמה איישת למצב הרגשי היה מוגבל לצעירים, כיום ניתן לראות יותר ויותר מבני הגיל השלישי שמחליטים ליצור שינוי ורווחה נפשית, וזאת בעקבות שורה ארוכה של טיפולים ממוקדים שאותם ניתן לקבל ולהתאים באופן אישי לצרכים. למעשה, פנייה לקבלת טיפול היא בעלת השפעה אדירה על היכולת שלכם להתמודד עם מצבים רגשיים מורכבים כמו למשל חרדה, דיכאון, פוסט טראומה ועוד, כאשר את הטיפול ניתן לבצע בכל גיל ובכל שלב. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי בעידן המודרני, היכולת לבצע בחירה של טיפול בהתאמה אישית הפך למורכב יותר, בייחוד בשל שפע רחב של טיפולים שלא היו בעבר. בשביל לסייע לכם לבצע את הצעד הראשון בדרך לרווחה נפשית ואפילו גופנית, בחרנו להציג את כל הטיפולים המתקדמים ביותר – וכיצד תוכלו לוודא כי אתם בוחרים נכונה. מוכנים? בואו נתחיל!

טיפול CBT

טיפול CBT הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי המתמקד בשינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות שאינם מקדמים והחלפתם בדפוסי התנהגות וחשיבה חיוביים. טיפול זה נחשב לאחד מהטיפולים הרגשיים המתקדמים ביותר, וזאת בשל היותו טיפול קצר מועד המספק יכולת ליצור אורח חיים בריא, גם באספקט הרגשי ואפילו באספקט הגופני. טיפול קוגנטיבי-התנהגותי מסייע לכם כמטופלים לבחון את ההתניות ודפוסי ההתנהגות שמכשילים אתכם ובמקום זאת התמקדות בכאן ועכשיו, כחלק מטיפול שמבוסס על מתן של כלים פרקטיים לצד חשיפה לגורמים שיוצרים תחושות קשות. טיפול זה נחשב לבעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד ועל כן מהווה דרך מצוינת ליצירה של שינוי גם בהתנהגות וגם בחשיבה, במסגרת של טיפול ממוקד שמתאים לכל גיל, ובוודאי למבוגרים שרוצים לבצע צעדים שיובילו לרווחה נפשית.

טיפול ACT

טיפול זה הוא מהגל השלישי של טיפול CBT ומציע מעל ל-100 טכניקות שונות העוסקות בתחום הקבלה, כחלק מהבנה כי קבלה היא תנאי הכרחי ליצירה של שינוי מחשבתי והתנהגותי. אחד מהמושגים הבולטים ביותר בטיפול הזה הוא גמישות פסיכולוגית שמגיעה לידי ביטוי ביכולת להישאר במגע עם הרגע הנוכחי וכן הבהרה של הערכים המנחים שיכולים להתאים לדפוסי פעילות אפקטיביים. במסגרת הטיפול הזה תוכלו לקבל כלים אפקטיביים לתרגול בחיי היום יום, כמו למשל תרגול של דמיון מודרך, מדיטציה לצד קשיבות, כאשר לכל אורך הדרך אתם מקבלים את הליווי האישי מצד המטפל.

 

 

טיפול ביופידבק

טיפול פותח לראשונה בשנות ה-40 מתוך מטרה לספק מענה לא תרופתי בעבור מצבים רגשיים שיוצרים גם בעיות רפואיות. במסגרת הטיפול מחברים את המטופל לחיישנים המוצמדים לקצות האצבעות, מתוך מטרה לבחון את המדדים הפיזיולוגיים, כמו למשל דופק. היכולת לבחון בזמן אמת כיצד המצב הרגשי יוצר לחץ וחרדה שמגיע לידי ביטוי במדדים מסייע לכם לשלוט באמצעות טכניקות של דמיון מודרך והדרכה המתבצעת על ידי המטפל, כאשר בדומה לטיפול CBT, גם כאן מדובר בטיפול קצר מועד שנערך לרוב במסגרת של בין 10-13 מפגשים, בהתאם לצורך.

כיצד לבחור טיפול בהתאמה אישית?

על מנת לבצע התאמה מדויקת בין סוג הטיפול לבין הצרכים הנדרשים, מומלץ קודם כל לשאול את עצמכם מה הסיבה שהביאה אתכם לפנות לקבלת טיפול רגשי, וזאת מתוך מטרה לבצע התאמה מדויקת בין סוג הטיפול לבין הצרכים הנדרשים שלכם. בנוסף, התייעצות עם מטפלים העוסקים בתחום ובדיקה של הכימיה ביניכם היא זו שתאפשר ליצור טיפול אפקטיבי שלוקח בחשבון את המטרות והצרכים הנדרשים, כל זאת לטובת הגשמת מטרות וניצול של הכלים אותם תקבלו לטובת שיפור משמעותי באיכות החיים – גם בגילאים מבוגרים.

לסיכום

באמצעות הסקירה אותה הצגנו לכם כאן, תוכלו להתחיל בצעד הראשון לקראת יצירה של שינוי, וזאת על ידי פנייה למטפל מוסמך אשר יבנה בעבורכם תוכנית טיפול מותאמת אישית לצרכים, כחלק מניצול של הדור החדש של הטיפולים הרגשיים שמצליחים להוביל לשינוי משמעותי בחייהם של מטופלים, בעקבות אחוזי הצלחה גבוהים  וקבלת כלים פרקטיים להתנהלות בפן הרגשי כמו גם ההתנהגותי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות