עמותת עזר מציון מציגה: מעטפת שירותים ייחודית לקשישים

קשישים הם מהאוכלוסיות אשר זקוקות לסיוע באופן רחב מאוד. אמנם לא כל הקשישים ולא תמיד, אך בסך הכל – זו היא אוכלוסיה אשר נמצאת במצבי מחלה ומצבי מצוקה נוספים, יותר מאוכלוסיות אחרות. בכדי לתת לכך מענה, קמו ארגונים ועמותות שונים, אשר מציעים להם סיוע ממגוון סוגים, בהתאם לצורך. אחד מהיותר בולטים שבארגונים אלה, היא עמותת עזר מציון. מה היא עמותה זו? ומה היא מעטפת השירותים הייחודית שהיא מציעה לקשישים? זו היא סקירה תמציתית שתסביר.

עמותה בולטת, עם פעילות חשובה

כפי שציינו (ומייד נגיע לכך), עמותת עזר מציון מסייעת לקשישים באופן נרחב. עם זאת, בכדי להציג אותה, חשוב להתחיל מכך שהיא מציעה סיוע למגוון אוכלוסיות נזקקות. ליתר דיוק, הגדרת פעילותה הכללית היא, מתן סיוע פרא-רפואי לחולים ומוגבלים. העמותה הוקמה בשנת 1979 והיא פועלת מבני ברק, מבניין "בית עזר מציון". עמותת עזר מציון מציעה סיעוד ותמיכה בקשישים ושירותים מסוגים נוספים, באמצעות 40 סניפיה, ב-25 ערים וכמובן, באמצעות עובדים ומתנדבים. כמה? כ-10,000 עובדים וכ-30,000 מתנדבים! בהחלט עמותה גדולה ובולטת, בכל קנה מידה. אז מה עזר מציון מציעה, מבחינת סיוע לקשישים?

מסייעים לגוף ולנפש

האגף לסיעוד ותמיכה בקשישים של עמותת עזר מציון, מציע סיוע עבור מצבי סיכון ומצוקה רבים של אוכלוסייה מיוחדת זו. בין השאר, העמותה מפעילה את פרויקט חי"ל (חיים לשנים), אשר מטרתו להעלות בקרב הקשישים ובני משפחותיהם, את המודעות לבריאות בגיל המבוגר. מטרה זו מושגת, באמצעות סדנאות שהעמותה מעבירה לקשישים בנושאים שונים ומעניינים. הנושאים כוללים למשל המלצות תזונה לגיל המבוגר, שימוש נכון ובטוח בתרופות, כיצד להיזהר מהתרחשות תאונות בבית ולמנוע אותן ככל הניתן וכיצד מתמודדים עם מצבים של הפרעות שינה אצל קשישים. כמו כן, ניתנת הדרכה לגבי ביצוע פעילות גופנית בגיל מבוגר ולגבי האפשרויות הזמינות למטרת שיפור היבטים קוגניטיביים.

 

 

לבדוק ולמנוע

היבט מיוחד וחשוב נוסף של פעילות עזר מציון לסיוע לקשישים, הוא הביצוע של שורת בדיקות מניעתיות. מדובר על בדיקת שמיעה, בדיקת ראייה וכן בדיקת שיווי משקל. בעזרת בדיקות אלה, ניתן לזהות הידרדרות במצב ולקדם טיפול מוקדם וכמובן לקדם גם מניעה – למשל בהקשר מניעת נפילות של קשישים. לעתים קרובות, הקשיש וסביבתו הקרובה לא שמים לב להידרדרות בהיבטים אלה, עד לשלב שבו היא בולטת וחמורה יחסית. לכן מוטב כמובן, לזהות זאת בשלב מוקדם.

דרכי סיוע נוספות

במסגרת פעילותה הרחבה עבור קשישים, עמותת עזר מציון מציעה גם

  • השאלת ציוד רפואי – ניתן לקבל מהעמותה בהשאלה ובחינם, ציוד רפואי מסוגים שונים. קשישים ימצאו במסגרת שרות זה עזרים שימושיים רבים, כגון הליכונים, קביים, כיסאות גלגלים, מחולל חמצן ואף ציוד משוכלל במיוחד כגון מיטה חשמלית סיעודית או אף מנוף להרמת חולה. עוד זמינים במסגרת שרות חשוב זה, ציוד מתכלה ומוצרי ספיגה, במחיר עלות.
  • עבור חולי אלצהיימר – שימור מיומנויות שונות עבור קשישים אשר חולים באלצהיימר, במסגרת פרויקט "קשרים וכישורים".
  • הידרותרפיה ושיקום – עמותת עזר מציון מפעילה מרכז מיוחד של הידרותרפיה ושיקום, אשר מטפל גם בקשישים. זאת, הן באופן פרטני והן בטיפול קבוצתי.
  • סיוע נפשי – העמותה מציעה לרשות הציבור (וגם הקשישים כמובן) קו טלפון למצבי מצוקה, שבו ניתן לקבל סיוע נפשי מיידי, כמו גם ייעוץ והכוונה.
  • מידע באתר – באתר העמותה תוכלו למצוא מידע מסייע מסוגים רבים, כולל בנושאים חשובים כגון "טיפים לבחירת מטפל סיעודי".

לסיכום

טוב וחשוב שיש עמותה מסוג זה בארץ, הן לגבי סיוע לקשישים וגם בכלל. לכן, אם אתם מעוניינים לתרום או להתנדב, אל תשכחו את הקשישים ואל תשכחו את עמותת עזר מציון!

נגישות