הנכס כבר שייך לכם? אולי זה הזמן להתקין פאנלים סולאריים לבית

פאנלים סולאריים! מי לא שמע על זה? אבל כמה מאיתנו התקינו את הטכנולוגיה הזו אצלם בית? הרבה פחות. מדוע בעצם? אם יש לכם נכס שהוא בבעלותכם או כמעט בבעלותכם המלאה, כדאי לבדוק את הנושא לעומק. מדוע? מהן ההשלכות שחשוב לקחת בחשבון? ואילו תועלות עשויים לקבל תודות לכך?

לקבל אנרגיה בחינם

אנו משלמים לא מעט על אנרגיה באופן שוטף, כאשר מקור האנרגיה העיקרי הוא חשמל. חשמל לחימום הדירה, לקירור, לבישול, עבור שואב האבק ומה לא? הכול זה אנרגיה. למרות שמחיר החשמל אינו גבוה, כל ההוצאות המצטברות בשימוש בו, עשויות להיות נטל כספי חודשי לא קטן. במקביל, השמש מספקת לנו אנרגיה בשפע, כולל אור וחום. הפאנלים הסולאריים הם מערכת מתקדמת להפקת אנרגיה מהשמש, אשר עשויה להחליף את השימוש בחשמל שמגיע מחברת החשמל. לפחות חלקית. כמויות החשמל שניתן להפיק כך, תלויות בגורמים רבים ומשתנות בהתאם לתנאים בכל רגע. אוסף מצברים, מסייע לאגור אנרגיה זו, לזמנים שבהם זקוקים לכך. ישנו גם מנגנון לחיבור מערכת זו למערכת של חברת החשמל, עם סידור מתאים לתיאום ההתחשבנות, בין בעל המערכת לבין החברה.

 

 

להתקין או לא להתקין?

השאלה אם להתקין מערכת כזו או לא, תלויה בגורמים רבים. ישנו כמובן השיקול הכספי, אולי לפני הכול ועליו נרחיב בהמשך. כמו כן, יש שיקולים רבים נוספים, כגון השאלה הבסיסית, האם אפשרי בכלל לשים מערכת מסוג זה אצלכם? אם אתם בבית משותף, האם יש הסכמה של הדיירים להתקנה על הגג? אם אתם בנכס פרטי משלכם, האם מתאים מבחינה טכנית למקם על הגג שלו גם מערכת סולארית, שתהיה גדולה מספיק בכדי להיות משתלמת? נכס בבעלותכם, מאפשר לכם לבצע בו מגוון התאמות, בלי הצורך לשכנע דיירים נוספים. תוכלו לבצע על דעת עצמכם, גם התקנת מערכת סולארית וגם שינויים שונים בגג, בכדי להכין מקום עבורה.

מתי זה משתלם

תוכלו להסתכל על פאנלים סולאריים כעל מקור להחזר ההשקעה בו. למעשה, החזר השקעה על אחד האזורים בנכס, שנמצאים בשימוש המועט ביותר – הגג. התקנת מערכת כזו, מתחילה בהשקעה ראשונית לא מבוטלת, של כסף וזמן. כך שאם אתם עדיין משלמים משכנתא ומשלמים לא מעט, אולי לא יתאים לכם כרגע לבצע השקעה כזו. לכל הפחות, תוכלו בינתיים ללמוד את הנושא ולהיערך להתקנה עתידית, כאשר הנכס יהיה בבעלותכם המלאה. ההשקעה כוללת לימוד הנושא, חשיבה ותכנון, רכישת הציוד המתאים והתקנתו. הציוד כולל לא רק את הפאנלים, אלא גם מצברים, בקר טעינה, מונה דו כיווני וציוד פיזי שדרוש לשם קיבוע הפאנלים למקומם וקביעת הזווית שלהם ביחס לשמש. כמו כן, אם הספק המערכת שברצונכם להתקין הוא מעל ל-50 קילוואט, יידרש עבורה היתר בנייה. רק אחרי שלב ראשוני זה של ההקמה, תוכלו להתחיל לייצר חשמל ותודות לכך לחסוך בהוצאות. כמויות החשמל שתפיקו, תלויות בעיקר בעונות השנה ובמידת השמש הישירה שהפאנלים יהיו חשופים לה. תצטרכו גם להשקיע מעט בתחזוקה שוטפת שלהם. כמובן, כיצד להפיק את המיטב מהמערכת תלמדו עם הזמן. מחודש לחודש, החיסכון שתשיגו יצטבר ויחזיר את ההשקעה הראשונית בהקמה. בהמשך הוא יתבטא ממש בצמצום עלויות החשמל מול חברת החשמל ואפילו במכירת העודפים שלכם לחברת החשמל. כך שהתועלת הכספית ממנה, היא בעצם עניין של השקעה לטווח ארוך.

לסיכום

מערכת סולארית היא דבר שבהחלט כדאי לבעלי נכסים לשקול להתקין.

נגישות