איך יכולים מוצרי הבית החכם לסייע למבוגרים וקשישים?

עולם הטכנולוגיה מספק עזרים רבים ושימושיים מאוד עבור מבוגרים וקשישים, במיוחד במצבי מוגבלות שונים. מגוון המכשירים שפותחו במסגרת התחום הידוע בשם הבית החכם, עשויים גם הם להשתלב בכך. אלה כמה דברים מעניינים, שכדאי לדעת בנושא זה:

לבחור ולהתאים

מגוון המוצרים הרחב בתחומים אלה, מקל על התאמת אוסף הפתרונות הטוב ביותר, לפי מצבו הספציפי של האדם שבו מדובר. בכלל וגם בהקשר "הבית החכם", מדובר על מוצרים שניתן לשלב בדרכים רבות. תוכלו לראות באינטרנט מספר מוצרים בתחום הבית החכם, בכדי להתרשם מהמבחר ומהזמינות. כללית ולפני שנמשיך, נציין שתי נקודות מפתח שממחישות את האפשרויות והגמישות:

  • אופני הפעלה רבים – ניתן לשלוט על מתקנים שונים בבית, בכמה אופנים. מלבד השליטה הרגילה באמצעות הגעה למכשיר והפעלה ישירה, ניתן פעמים רבות להוסיף מנגנון הפעלה חשמלי או להחליף את המנגנון הקיים בגרסה חשמלית. לעיתים הדבר לא מספיק. במקרים כאלה של מוגבלות תנועה שמפריעה, ניתן להפעיל מכשירים חשמליים מרחוק, באמצעות שלט ואפילו אפליקציה בסמארטפון או טאבלט.
  • שליטה מרכזית מתוחכמת – מערכות בית חכם מממשות את מלוא הפוטנציאל שגלום בהן, בעזרת בקרה מרכזית על פעילות מכשירים רבים אשר מחוברים אליהן. הן מסוגלות להפעיל אותם על פי "תסריטים" שונים, שתוכלו להגדיר לפי הצורך ולשנות בהתאם לנסיבות. מה להפעיל? מתי? בהתחשב באילו שיקולים (כמו מידע מחיישנים שונים)? ועוד.

 

 

שליטה במנגנונים נעים

אחד האופנים שבהם כל זאת עשוי לסייע למבוגרים ולבעלי מוגבלויות, הוא שליטה מרחוק על מתקנים נעים, כגון תריסים, וילונות, סוככים או שער כניסה. באופן שוטף, כאשר לקשיש לא קל לתפעל אותם, שליטה כזו עשויה להקל על חיי היום יום בבית. לא מדובר רק על התועלת של הקלה בתפעול. אלא עצם התפעול, שיקדם את איכות החיים. למשל, אם לא יהיה קל לקשיש לפתוח את התריסים, ייתכן שהוא יעשה זאת כמה שפחות. כתוצאה מכך, הבית יהיה חשוך יותר, דבר אשר עשוי להחמיר דיכאון ותחושת בדידות.

מערכות אבטחה

בדומה ללחצני מצוקה, בטיחותם ושלומם של קשישים הוא דבר שחשוב מאוד לתת עליו את הדעת. מערכות בית חכם יכולות להשתלב במערכות אזעקה ובהגנה על המבנה בכלל, בדרכים רבות. ישנם חיישנים רבים שמסייעים בכך, כגון חיישן תנועה, חיישן שמזהה שבירת זכוכית, חיישן שמזהה פתיחת תריסים ועוד. אגב, חיישן תנועה עשוי להבדיל בין אנשים לבין חיות מחמד. כך שמדובר בפתרונות מתוחכמים למדי. עוד פריט שימושי למדי בהקשר זה, הוא אינטרקום מתוחכם. באמצעותו, הקשיש יוכל לא רק לדבר עם מי שנמצא בדלת מבלי לפתוח אותה עדיין, אלא גם לראות ואף לצלם אותם.

התרעות למשפחה

בעקבות מצבים חריגים או חשודים, ניתן להגדיר במערכת שליחת התראה מיידית למספר טלפון רצוי או כמה מספרים כאלה במקביל. ההתראות יכולות להישלח בעקבות אירועי אבטחה או מגוון נסיבות אחרות, לפי הגדרותיכם. נאמר שמדובר בקשיש עם ראייה חלשה ויש באחד החדרים תקלת נזילה שחזרה כמה פעמים. חיישן נזילת מים עשוי לזהות זאת, עוד לפני שהקשיש יבחין בכך בעצמו. חיישן שמזהה טמפרטורות גבוהות מהרגיל בדירה, עשוי לסייע במקרה של מבוגרים עם זיכרון נחלש, אשר (למשל) לא זוכרים להדליק מזגן בימים חמים במיוחד ובכך מסכנים את עצמם.

לסיכום

דיור מוגן או שכירת מטפלים שיגורו בבית עם הקשיש, אינן האפשרויות היחידות. כדאי לקחת בחשבון, גם את מה שמציעה הטכנולוגיה, כפי שהסברנו. כיוון זה עשוי להיות יעיל, משתלם ובעיקר, לחזק את תחושת העצמאות והפרטיות של מבוגרים וקשישים.

נגישות