שזה לא יעצור אתכם: הטיפולים והפתרונות לבריחת שתן

תהליך ההזדקנות הוא תהליך טבעי שיוצר לעיתים לתופעות שלא היו מוכרות קודם לכן, כמו למשל בריחת שתן. למעשה, בריחת שתן היא תופעה שכיחה מאוד בקרב קשישים כאשר על פי ההערכות כ-15%-30% מכלל אוכלוסיית הקשישים סובלת מהתופעה הזו, כאשר ניתן לומר כי נשים סובלות מהתופעה יותר, בעקבות נתונים המעידים כי מעל ל-40% מהנשים יסבלו בשלב כזה או אחר מבריחת שתן, גם בגילאים צעירים. למרות שמדובר במצב שכיח, חשוב להבין כי אין מדובר במצב תקין אלא במצב שדורש התערבות, הן בשל חוסר הנוחות והן בשל

מהם הגורמים לבריחת שתן בגיל מבוגר?

בריחת שתן עלולה להתרחש בכל גיל, אולם ככל שמתבגרים, הסיכוי להיתכנות של התופעה עולים, בעקבות היחלשות של רצפת האגן, צניחה של שלפוחית השתן, בעיות ניידות שמקשות על קשישים להגיע במהירות לשירותים לצד מחלות כרוניות או נוירולוגיות שהולכות ומחמירות ככל שמתבגרים. זאת ועוד, ישנן תרופות מרשם שעלולות לתרום כמו למשל נטילה תרופות הרגעה, ועל כן צריך להבין כי שלל הגורמים הללו מובילים ליצירה של תופעה שכיחה כמו בריחת שתן שמשפיעה באופן ישיר על איכות החיים.

התופעה הזו מגיעה לידי ביטוי בחוסר  יכולת להתאפק או בבריחה של שתן בזמן שיעול, התעטשות, קיום של יחסי מין, פעילות גופנית כמו גם מעבר מישיבה לעמידה. אצל כל אדם התופעה הזו מגיעה לידי ביטוי באופן שונה, החל מתחושה של צריבה בזמן מתן שתן ועד השתנה לילית. כאשר לוקחים בחשבון כי בריחת שתן עשויה לגרום לתופעות בריאותיות נוספות כמו למשל דלקות, זיהומים ואפילו פצעי לחץ, חשוב לטפל בהקדם ובהתאם לכך להימנע מההשפעות הפיזיות כמו גם הנפשיות שיוצרות תחושה של מצוקה, בושה ואפילו התבודדות חברתית, בעקבות חוסר היכולת לשלוט על מתן השתן.

 

שזה לא יעצור אתכם: הטיפולים והפתרונות לבריחת שתן

 

פתרונות לבריחת שתן – ללא התערבות רפואית

אם עד לפני מספר שנים היכולת ליצור שינוי משמעותי בקרב קשישים המתמודדים עם בריחת שתן היה מוגבל למדי, כיום ישנם שפע של טיפולים ופתרונות בהם ניתן להיעזר לטובת יצירה של שיפור משמעותי. בין הפתרונות ניתן למנות בין היתר אביזרים כמו למשל מוצרי ספיגה מהווה דרך מצוינת לספוג את השתן ואף להימנע מריחות רעים בעקבות נזילה, וזאת בשל יכולת להתאים את המוצר בהתאם למידות הגוף ובהתאם לחומרה של הבריחה. בנוסף, תחבושות כמו גם תחתונים הם בעלי כושר ספיגה גבוהים, ומהווים פתרון מהיר ויעיל לטובת התמודדות.

בנוסף, לאורח החיים יש השפעה ישירה על היכולת להתמודד עם בריחת שתן. חיזוק רצפת האגן לצד הימנעות משתייה של חומרים המעודדים את ההשתנה כמו למשל מיץ או קפה יכול גם הוא לסייע לטובת התמודדות עם התופעה הזו. דרך נוספת שבה ניתן לנקוט היא שילוב של תוספי תזונה המכילים ריכוז גבוה של מינרלים, ויטמינים כמו גם ברזל מהווה אופציה מצוינת בעבור חיזוק המערכת החיסונית והבריאות הכללית, ללא תופעות לוואי ועם שימת דגש על חיזוק המתבצע מתוך הבנה כי אפשר וצריך ליצור שינוי באורח החיים, לטובת התמודדות עם תופעה שכיחה כמו זו.

טיפול לבריחת שתן  – כל מה שצריך לדעת

אחד מהטיפולים המתקדמים ביותר בתחום של בריחת שתן הוא מתן של זריקת בוטוקוס לאזור שלפוחית השתן, וזאת מתוך מטרה להחליש את ההתכווצות של השריר. בנוסף, השתלת סרט סינתטי במסגרת של ניתוח בשם TVT נחשב לפתרון מצוין בעבור קשישים שסובלים מבריחת שתן, וזאת בשל היכולת להפחית באופן משמעותי את התדירות של בריחת שתן. קבלת החלטה לגבי אופן הטיפול מתבססת על המצב הנוכחי, ותוך שימת דגש על התאמה לצרכים הנדרשים, ועל כן אין טיפול אחיד שמתאים לכולם.

לסיכום

תופעה של בריחת שתן בגילאים מבוגרים יוצרת תחושה קשה מאוד של מצוקה נפשית אך גם פיזית. החדשות הטובות הן שאפשר לטפל בתופעה הזו, וזאת על ידי נקיטת צעדים הכוללים רכישה של מוצרי ספיגה לצד טיפולים מתקדמים , בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות