דואגת לחדש את העיר ולשפר את איכות חיי התושבים בה – תמ"א 38

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית אשר נועדה לחזק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה. מדובר בתוכנית אשר חלה על מבנים בני שני קומות וארבע דירות לפחות, שההיתר לבנייתם הוצא לפני שנות ה-80 ואשר לא נבנו לפי תקן ישראלי 413 ואשר מננס קבע בחוות דעת כי הבניין עומד בתנאים לביצוע התהליך. למעשה, תוכנית זו דואגת לא רק לשפר את פני העיר באמצעות שיפוץ של בניינים ישנים אלא גם מאפשרת לשפר את חיי התושבים, בעקבות עידוד של המדינה לקידום של התוכנית הזו על ידי קבלת הטבות הכוללות בין התקנה של מרפסות, הגדלת דירות, בניית לובי חדש לצד מתקנים כמו למשל חנייה תת קרקעית. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי לתמ"א 38 יש יתרונות כמו גם חסרונות, אותם נציג כאן בסקירה.

תמ"א 38 – בעלת השפעה חיובית על חיי התושבים ופני העיר

על פי ההערכות ישנם אלפי בניינים שנבנו עוד בשנות ה-80 וללא תו תקן מפני רעידת אדמה. מאחר ורעידת אדמה עשויה להתרחש בשנים הקרובות, החלו במשרדי הממשלה ובייחוד במשרד השיכון והבינוי לקדם את התוכנית הזו בערים במרכז כמו למשל תמ"א 38 ברמת גן, גבעתיים, בת ים ותל אביב לצד ערי הפריפריה. המטרה של התוכנית היא קודם כל לחזק את המבנים הללו, ועל כן מדובר ביתרון משמעותי אשר מניב לדיירים את היכולת להיות רגועים כי במקרה וחלילה יתרחש רעש אדמה, לא תתרחש קריסה של הבניין בעקבות חיזוק המבנה המתבצע על ידי חברה מקצועית המתמחה בתחום. לצד זה, אי אפשר להתעלם גם משיפור בנראות של ערים, לצד הגדלת עתודות הבנייה.

כידוע, במדינת ישראל יש מצוקה של עתודות בנייה אשר מובילות לעלייה משמעותית במחירי הדיור. במסגרת תוכנית תמ"א 38 ניתנת האפשרות ליזמים לבצע בנייה של דירות נוספות בבניין הקיים, ובכך להגדיל את היצע הדירות במקומות מבוקשים כמו בערי המרכז רמת גן,  גבעתיים וכמובן העיר תל אביב. מאז אושרה התוכנית יצאו לפועל אלפי פרויקטים של תמ"א 38 ברחבי הארץ, כאשר מדובר בתוכנית המהווה פרצת דרך של ממש בתחום הדיור במדינת ישראל.

 

 

מהם החסרונות של תמ"א 38?

אחד מהחסרונות של הפרויקט נובע בעקבות חסמים בירוקרטיים אשר מובילים לעיכוב באישור התוכנית, וזאת למרות ההבנה כי שוק הנדל"ן במדינת ישראל מחייב נקיטת צעדים בפועל, לטובת קידום של תוכניות כמו אלו .לעיתים מדובר בעיכוב שעשוי להוביל לפגיעה משמעותית באיכות החיים של התושבים, וזאת בעקבות הצורך באיתור של מקום מגורי חלופי למשך תקופה של מספר שנים או לחילופין החלפה של יזם בתחילתו או באמצע הפרויקט, מה שעשוי לגרור עיכובים והוצאות כספיות משמעותיות. בנוסף, צריך לקחת בחשבון כי ייתכנו קשיים בקבלת רוב מצד הדיירים לאישור התוכנית, ועל כן ליווי מצד עורך דין המתמחה בתחום היא בעלת חשיבות גם מבחינת היכולת שלכם כדיירים לקבל את ההגנה המשפטית וכן למצות את מלוא הזכויות המגיעות לכם.

לסיכום

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית אשר הפכה ברבות השנים לחלק בלתי נפרד מהנוף של עתודות הדיור במדינת ישראל. באמצעות אתר נדל"ן גלובלי תוכלו לקבל שפע של מידע בנוגע לתחום הזה לצד פרויקטים נוספים כמו למשל פינוי בינוי, וזאת מתוך מטרה להבין לעומק את ההשלכות החיוביות אך גם השליליות של קידום תוכניות בינוי שנועדו לא רק לחזק מבנים כנגד רעידת אדמה, אלא גם מתוך הבנה כי ידע הוא כוח שבו ניתן להיעזר לטובת קבלת החלטות, בוודאי אם הבניין שלכם מועמד לתוכניות כמו תמ"א 38.

נגישות