חשוב לדעת: אתם זכאים להחזר מס על תרומות – וכך תקבלו אותו

המדינה רוצה לעודד תרומות לעמותות וארגונים מוכרים, לכן שכירים או עצמאיים שתרמו מעל 190 ₪ זכאים להחזר ממס הכנסה. מה גובה ההחזר, ואיך אפשר לקבל אותו? מה תהליך המימוש עבור שכירים לעומת עצמאיים? האם אפשר לקבל החזר רטרואקטיבי? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

איך אפשר לקבל החזר מס על תרומות?

אם ביצעתם תרומה לעמותה, אתם אולי זכאים להחזר מס. על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, כל תרומה מעל לסכום של 190 ₪ (נכון לשנת 2022) מזכה בהחזר חס של 35% מגובה התרומה. החוק נועד לעודד תרומות של אנשים פרטיים ועסקים לגופים ציבוריים ללא מטרת רווח, המקדמים מטרה שמשרתת את החברה ותורמת לאוכלוסייה. למעשה, המדינה משתתפת בהוצאות התרומה ומתגמלת את התורם.

תהליך מימוש החזר המס על תרומות

  • עבור שכירים – יש למלא בקשה באתר רשות המיסים עם הטפסים והפרטים הבאים: טופס 116 בצירוף קבלה כנגד התרומה ותלוש משכורת ממקום העבודה. פקיד השומה האחראי על התיק יכין את האישור שיש למסור למעסיק, כדי לנכות את הזיכוי משיעור המס של המשכורת.
  • עבור עצמאייםעובדים עצמאיים מצרפים לדו"ח השנתי שהם ממלאים בסוף שנת המס את הקבלה על התרומה, והזיכוי יינתן רק במועד עריכת שומת המס הסופית.

נקודות חשובות בנוגע להחזר מס עבור תרומות

  • כדאי לתרום מעל 190 ₪ – אדם שתרם בשנה מעל 190 ₪ למוסד ציבורי וקיבל אישור, זכאי לזיכוי ממס הכנסה באותה השנה. 190 ₪ זה הסכום התרומה הכולל המינימלי הדרוש.
  • מומלץ לוודא שהעמותה הינה מוכרת לצורך החזרי מס – המוסד שתורמים לו צריך להיות מוכר כ"מוסד ציבורי" לצורך תרומות.
  • חשוב לשמור את הקבלה על התרומה – לעיתים מס הכנסה מבקש הוכחה שהתרומה אכן שולמה, לכן יכול להיות שתעדיפו לשלם בכרטיס אשראי, אך אם אתם תורמים במזומן מס הכנסה עשוי לבקש מכם פירוט עו"ש לצורך ההוכחה.
  • ייתכן שתקבלו את הזיכוי במשכורת החודשית מהמעסיק – שכירים במקומות עבודה מעל ל-50 עובדים יכולים לקבל את הזיכוי במסגרת תלוש המשכורת ובמהלך שנת המס שבה ניתנה התרומה.
  • אם תרמתם יותר מ-30% מגובה ההכנסה שלכם, אתם יכולים לפרוס את ההחזר לשנים הבאות – המגבלה להחזר מס על תרומות הינה 30% מסך ההכנסה השנתית, אך אם החלטתם לתרום מעל תקרה זו תוכלו להעביר את סכום התרומה לשלוש שנות המס הבאות, ולהוסיף את הסכומים לגובה התרומות באותן השנים.
  • אפשר לבקש החזר מס רטרואקטיבי – אם תרמתם מעל 190 ₪ בשש השנים האחרונות, אתם יכולים לבקש החזר רטרואקטיבי.

 

 

מימוש החזר המס בעזרת JGive

אתר JGive הינו כלי ייחודי באישור רשות המיסים, אשר מעניק לתורמים דרכו קבלה אחת המרכזת את כל התרומות שבוצעו בשנה החולפת וחוסכת תיוקים ומרדף אחרי קבלות. בסוף השנה נכנסים לאזור האישי, לוחצים על לשונית "החזר מס", בוחרים את השנה הרלוונטית והמערכת מנפיקה קבלה מרוכזת, אותה יש לצרף לבקשה לזיכוי מס באתר רשות המיסים.

לסיכום

אם תרמתם במצטבר מעל 190 ₪ לעמותות בשנה האחרונה, אתם יכולים לבקש החזר מס בגובה 35% מסכום התרומה. את ההחזר מקבלים שכירים דרך תלוש המשכורת, ועצמאיים בסוף שנת המס. לצורך קבלת הזיכוי העמותה צריכה להיות מוכרת לצורך החזרי מס, צריך לשמור את הקבלה את התרומה ואם תרמתם עד לפני שש שנים תוכלו לבקש החזר רטרואקטיבי. תוכלו לתרום דרך אתר JGive, ולקבל באופן אוטומטי את כל הקבלות והניירת שאתם צריכים לצורך בקשת החזר המס.

נגישות