מי נמצא בסיכון להתפתחות שלבקת חוגרת?

מכירים שלבקת חוגרת? זהו זיהום ויראלי שגורם לפריחה כואבת ויכול להיות מלווה בחוסר נוחות וכאב. שלבקת חוגרת מופעלת בגלל הפעלה מחדש של נגיף אבעבועות רוח, אותו וירוס האחראי לאבעבועות רוח. באופן מעניין, ברגע שמחלימים מאבעבועות רוח, הנגיף יכול להישאר רדום בגוף במשך שנים, רק כדי לצוץ מחדש כמו שלבקת חוגרת מאוחר יותר. במאמר זה תוכלו להבין מהי שלבקת חוגרת, מהם קבוצות הסיכון, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול הקיימות. בין אם חוויתם שלבקת חוגרת ממקור ראשון או שאתם פשוט סקרנים ללמוד עוד, נספק לכם מידע מקיף על מצב זה. אז בואו נתחיל!

מהי שלבקת חוגרת?

היא מוכרת גם בשם הרפס זוסטר – שלבקת חוגרת היא מחלה זיהומית המאופיינת בפריחה כואבת המופיעה בדרך כלל כרצועה של שלפוחיות בצד אחד של הגוף. השלפוחיות מתפתחות כשווירוס אבעבועות הרוח שנמצא רדום ברקמת העצבים ליד חוט השדרה והמוח, הופך להיות מופעל מחדש, אך הן לא הסימפטום היחיד לווירוס. ההפעלה מחדש קשורה לעיתים קרובות למערכת חיסונית מוחלשת, לגיל מתקדם או לגורמים אחרים הפוגעים ביכולתו של הגוף לשמור על הנגיף בשליטה במצב רדום.

מיהן קבוצות הסיכון?

בעוד שכל מי שחלו באבעבועות רוח יכולים לפתח שלבקת חוגרת, קבוצות מסוימות נמצאות בסיכון גבוה יותר. אלה הן:

 • מבוגרים: שלבקת חוגרת פוגעת בעיקר במבוגרים, כשהסיכון עולה משמעותית לאחר גיל 50. הירידה בתפקוד מערכת החיסון והצטברות גורמי עקה לאורך זמן הופכים אנשים מבוגרים לרגישים יותר לשלבקת חוגרת.
 • אנשים מדוכאי חיסון: אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת, כגון אלה שחיוביים ל-HIV, עוברים כימותרפיה או נוטלים תרופות מדכאות חיסון, נמצאים בסיכון מוגבר לפתח שלבקת חוגרת. התגובה החיסונית המוחלשת מאפשרת לנגיף אבעבועות רוח לפעול מחדש.
 • מתח ועייפות: תקופות ממושכות של מתח ועייפות יכולות להוריד את ההגנה החיסונית של הגוף, ולהקל על הנגיף לפעול מחדש. ניהול מתח ומנוחה מספקת חיוניים להפחתת הסיכון לשלבקת חוגרת.
 • מחלות כרוניות: מצבים כרוניים מסוימים, כגון מחלת הסוכרת או סרטן, יכולים להחליש את המערכת החיסונית, ולהפוך אנשים לרגישים יותר לשלבקת חוגרת. ניהול תנאים אלה ושמירה על בריאות כללית טובה חשובים בהפחתת הסיכון.

 

 

מהם התסמינים של שלבקת חוגרת?

שלבקת חוגרת מתחילה בדרך כלל עם תחושת עקצוץ, צריבה או גירוד באזור מסוים בגוף, ואחריה הופעת פריחה כואבת. הפריחה מתקדמת לאשכולות של שלפוחיות מלאות נוזלים שבסופו של דבר מתקמטות ומחלימות. תסמינים נפוצים אחרים הם:

 • כאב: הכאב הקשור לשלבקת חוגרת יכול להיות החל מקל ועד חמור. הוא מתואר לעיתים קרובות ככאב חד, כמו ירייה או שריפה, לאורך מסלול העצבים הפגוע.
 • רגישות: העור סביב האזור הפגוע עלול להיות רגיש מאוד למגע, ואפילו בגדים קלים עלולים לגרום לאי נוחות.
 • גירוד: גירוד נפוץ עם התפתחות הפריחה, ויש להימנע מגירוד כדי למנוע סיבוכים וזיהומים פוטנציאליים.
 • תסמינים דמויי שפעת: אנשים מסוימים עשויים לחוות חום, כאבי ראש, עייפות וכאבי גוף, הדומים לתסמינים דמויי שפעת, מספר ימים לפני הופעת הפריחה.

מהו הטיפול לחולים בשלבקת חוגרת?

טיפול מוקדם הוא חיוני לטיפול בשלבקת חוגרת ולהפחתת הסיכון לסיבוכים. אפשרויות הטיפול הן:

 • תרופות אנטי ויראליות: תרופות אלה, כגון אציקלוביר, ולאציקלוביר או פמציקלוביר, מסייעות להאיץ את תהליך הריפוי, להקל על הסימפטומים ולהפחית את הסיכון לנוירלגיה פוסט הרפטית (כאב מתמשך לאחר שהפריחה החלימה).
 • טיפול בכאב: משככי כאבים ללא מרשם, כמו פרצטמול או נוגדי דלקת לא סטרואידים, יכולים לעזור להקל על כאבים ואי נוחות הקשורים לשלבקת חוגרת.
 • טיפולים מקומיים: ניתן למרוח תחליב קלמין או קרמים המכילים לידוקאין באופן מקומי כדי להרגיע את העור ולהפחית גירוד.
 • זריקות חוסמות עצבים: במקרים חמורים, זריקות חוסמות עצבים המכילות חומרי הרדמה או סטרואידים עשויות להיות מומלצות כדי לספק הקלה זמנית מכאב עז.
 • חיסון: החיסון נגד שלבקת חוגרת מומלץ לבני 50 ומעלה, גם אם חלו בשלבקת חוגרת בעבר. החיסון יכול לסייע בהפחתת הסיכון לשלבקת חוגרת וחומרת המחלה.

טיפים להימנעות משלבקת חוגרת

כדי להפחית את הסיכון לשלבקת חוגרת ולמזער את השפעתה, שקלו את הטיפים הבאים:

 • שמירה על אורח חיים בריא: אכלו תזונה מאוזנת, התעמלו באופן קבוע ושנו מספיק כדי לתמוך במערכת חיסונית חזקה.
 • ניהול מתח: עסקו בפעילויות להפחתת מתח, כגון מדיטציה, יוגה, או תחביבים, כדי למזער את ההשפעה של המתח על המערכת החיסונית שלכם.
 • הקפדה על היגיינה טובה: שטפו ידיים באופן קבוע והימנעו ממגע עם אנשים הסובלים משלבקת חוגרת פעילה אם מעולם לא חליתם באבעבועות רוח או שאתם מדוכאי חיסון.
 • פנייה לייעוץ רפואי: אם אתם חושדים שיש לכם שלבקת חוגרת או שאתם נמצאים בסיכון, התייעצו עם הרופא המטפל שלכם לקבלת אבחנה מדויקת וטיפול מתאים.

לסיכום

שלבקת חוגרת היא זיהום ויראלי מאתגר שיכול להשפיע באופן משמעותי על חייהם של אנשים. בעזרת מודעות לקבוצות הסיכון, זיהוי הסימפטומים ופנייה לטיפול מהיר, אפשר לנהל ביעילות שלבקת חוגרת ולמזער את השפעתה. נוסף על כך, אימוץ אורח חיים בריא, ניהול רמות סטרס ושמירה על היגיינה טובה יכולים לעזור להפחית את הסיכון לשלבקת חוגרת. זכרו, מניעה היא המפתח, והתחסנות היא צעד יזום לקראת הגנה מפני מצב כואב זה. באמצעות הידע שצברתם על המחלה, פנייה לייעוץ רפואי בעת הצורך ונקיטת אמצעי זהירות הכרחיים, ניתן לטפל בשלבקת חוגרת בביטחון.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות