חרדות ודיכאון לעת זיקנה: איך מתמודדים עם זה?

בריאות הנפש היא חיונית לא פחות מהרווחה הגופנית שלנו, אם לא יותר. קל לבטל את הרגשות השליליים שבני המשפחה המבוגרים שלנו חווים, ולייחס אותם להתקדמות הטבעית של הגיל. עם זאת, הם עשויים לחוות קשת של רגשות, כולל חרדה ודיכאון. תופעת החרדה והדיכאון בגיל מבוגר היא דאגה הולכת וגוברת בחברה של ימינו. בעוד הזדקנות היא חלק טבעי של החיים, היא מגיעה לעיתים קרובות עם אתגרים ייחודיים, כולל בעיות רגשיות ונפשיות. במאמר זה נעמיק בתופעה זו, ונבחן את גורמיה, תסמיניה ואסטרטגיות מניעה וטיפול.

שכיחות דיכאון בקרב האוכלוסייה המבוגרת

חרדה ודיכאון אינם בלעדיים לקבוצת גיל מסוימת אלא עשויים להופיע בכל שלבי החיים. עם זאת, בזקנה אנחנו פגיעים ביותר. באוכלוסייה המבוגרת, הפרעות אלה מתבטאות לעתים קרובות באופן שונה מאשר אצל צעירים. בעוד שאדם צעיר עשוי להביע עצב גלוי או להראות סימנים גלויים של חוסר מנוחה נפשי, אדם מבוגר עשוי להפגין חוסר עניין כללי בפעילויות שנהנה מהן בעבר או להפגין תחושה מתמשכת של חוסר אונים.

גורמים התורמים להתפרצות

הבנת שורשי החרדה והדיכאון בקרב קשישים דורשת גישה מקיפה. מספר גורמים תורמים להופעת התופעה הזאת בגיל מבוגר:

 • ירידה בבריאות הפיזית: ככל שאנשים מתבגרים, הם מתמודדים לעיתים קרובות עם מגוון בעיות בריאותיות כמו כאב כרוני, ניידות מופחתת ומחלות אחרות. שינויים פיזיים אלה יכולים להגביל את יכולתו של אדם לעסוק בפעילויות שהוא נהנה מהן בעבר, מה שמוביל לתחושות של חוסר אונים או דכדוך.
 • תחושות של אובדן: קשישים נתקלים לעיתים קרובות באובדן חיים משמעותי. אלה יכולים לכלול מוות של עמיתים וחברים, אובדן זהות מקצועית לאחר הפרישה או אובדן יכולות פיזיות. אירועים כאלה יכולים ליזום תחושות של אבל, בדידות, ובמקרים מסוימים, דיכאון.
 • תרופות: תרופות מסוימות למחלות גופניות יכולות להיות בעלות תופעות לוואי התורמות לחרדה או לתסמיני דיכאון. חיוני לבדוק ולפקח על ההשפעה של תרופות אלו.
 • בידוד: בידוד חברתי הוא גורם משמעותי נוסף. ניידות מופחתת או מוות של בני גילם יכולים להוביל לירידה באינטראקציות חברתיות ולטפח תחושות של בדידות.
 • ירידה קוגניטיבית: מצבים כמו אלצהיימר או צורות אחרות של דמנציה יכולים להיות קשורים להפרעות במצב הרוח. אובדן התפקוד הקוגניטיבי, יחד עם התסכול והפחד שהוא מביא, יכול לזרז או להחמיר סימפטומים דיכאוניים.

כל אלה יחד עשויים ליצור מערך ייחודי של אתגרים עבור קשישים.

 

זיהוי התסמינים

זיהוי סימני חרדה ודיכאון אצל קשישים הוא הצעד הראשון לקראת התערבות. כמה תסמינים נפוצים כוללים:

 • תחושות מתמשכות של עצב או של חוסר תקווה
 • אובדן עניין בתחביבים ובפעילויות
 • הפרעות שינה (נדודי שינה או שנת יתר)
 • שינויים בתיאבון ובמשקל
 • תחושות של חוסר ערך או אשמה
 • תסמינים פיזיים מתמשכים כמו כאבי ראש או הפרעות עיכול
 • הימנעות ממצבים חברתיים או חשש קיצוני בהקשרים חברתיים
 • בכי תכוף או התפרצויות רגשיות

חשוב לציין כי לא כל הקשישים המציגים תסמינים אלה חווים בהכרח דיכאון קליני או חרדה. עם זאת, כל שינוי התנהגותי ניכר מצדיק תשומת לב והערכה מעמיקה יותר.

התערבויות ותמיכה

התמודדות עם חרדה ודיכאון בקרב מבוגרים מחייבת גישה הוליסטית:

 • סקירה רפואית: חובה להעריך את התפקיד הפוטנציאלי של תרופות או מחלות פיזיות בביטוי של תסמיני חרדה או דיכאון. בדיקות סדירות והתייעצות עם איש מקצוע בתחום הבריאות יכולות לסייע בשינוי תוכניות הטיפול במידת הצורך.
 • תמיכה טיפולית: טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול קבוצתי וטכניקות ייעוץ אחרות הוכחו כיעילות עבור מבוגרים רבים. גישות טיפוליות אלה מספקות לאנשים אסטרטגיות להתמודד עם רגשותיהם ולשפר את מצב רוחם.
 • מעורבות חברתית: עידוד אינטראקציות חברתיות יכול למתן תחושות של בידוד. הצטרפות למועדונים, השתתפות באירועים קהילתיים או פשוט שמירה על תקשורת קבועה עם יקיריהם יכולים להגביר באופן משמעותי את רווחתו הרגשית של הפרט.
 • שינויים באורח החיים: לפעילות גופנית, אפילו הפשוטה ביותר, יכולה להיות השפעה חיובית עמוקה על מצב הרוח. עידוד פעילות גופנית סדירה, תזונה מאוזנת והיגיינת שינה טובה יכולים לעזור להקל על חלק מהתסמינים הקשורים לחרדה ולדיכאון.

לסיכום

אומנם שנות הזהב יכולות להיות זמן של השתקפות ושלווה, אך הן יכולות גם להוביל לתחושות של חרדה ודיכאון, המעוצבות על ידי אתגרים ייחודיים שמגיעים עם ההזדקנות. הבנת השינויים הרגשיים האלה היא קריאה לפעולה עבור משפחות, קהילות ואנשי מקצוע בתחום הבריאות. על ידי הכרה בניואנסים של רווחה נפשית אצל קשישים, אנו לא רק פותחים את הדלת להתערבויות יעילות, אלא גם מבטיחים ששנות הזהב יהיו מלאות בכבוד, בשמחה ובמטרה מסוימת. ככל שהחברה ממשיכה להתפתח, מתן עדיפות לבריאות הנפשית של הקשישים שלנו הוא לא רק אחריות אלא עדות למחויבות הקולקטיבית שלנו לרווחה הוליסטית בכל שלבי החיים.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות