חוסכים כל החיים לרגע הזה ממש: כל מה שצריך לדעת על פנסיה לעצמאים

קרן הפנסיה היא קרן חשובה מאוד בעבור כל אזרח במדינת ישראל, מאחר ומדובר בקרן אשר ממנה אזרחים אשר יוצאים לפרישה מקבלים קצבה אשר נועדה לאפשר את המשך שגרת החיים, וזאת למרות היציאה משוק העבודה והפסקת קבלת משכורת. למעשה, בעבור ציבור העצמאים, הפרשות לקרן פנסיה היא חיונית לטובת הבטחת המצב הכלכלי בשנת הפרישה, כאשר המחוקק התערב בתחום ואף הוביל לחקיקה מיוחדת אשר נועדה להבטיח כי כל עצמאי במדינת ישראל יפריש כספים. מה חשוב לדעת אודות אפיק החיסכון הזה? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

חוק פנסיה חובה לעצמאיים – כל מה שצריך לדעת

כעצמאיים אתם יודעים כי אתם נדרשים להפריש תשלומים לביטוח לאומי ומס הכנסה, בהתאם לגובה ההכנסה. בנוסף להפרשות הללו, עצמאיים מחויבים על פי חוק להפריש לקרן הפנסיה כספים, בהתאם לגובה ההכנסה. מידע על פנסיה לעצמאים באתר iCount מהווה דרך מצוינת בעבורכם לעמוד במסגרת החוק ואף להבטיח את עתידכם הכלכלי, כל זאת בעקבות מידע מהימן אשר מאפשר לכם לדעת בדיוק מהו הסכום אותו אתם נדרשים להפריש לקרן פנסיה לבחירתכם. שימו לב כי גובה ההפרשות נקבע בהתאם להכנסות. החוק קובע כי המינימום הנדרש הוא עד מחצית השכר הממוצע (כ-5,000 ₪) או באחוזים – כ.4.45%. על כל ההפרש נדרש להפקיד כ-12.55%, מתוך מטרה לקיים את הוראת החוק. בתמורה להפקדות הללו הוא חיסכון לטווח ארוך שלמקרה שבו תגיעו לגיל הפרישה, וקבלת קצבה חודשית לכל החיים. בנוסף, ניתן להוריש את הכספים שנצברו לבני המשפחה מדרגה ראשונה, בעקבות מקרה מוות.

קבלת אחריות על חיסכון פנסיוני הוא חיוני, בייחוד על רקע העובדה כי בעל עסק או חברה אשר מוגדר כעצמאי הוא זה שאחראי על ההפקדות, בניגוד לשכירים שאת ההפרשות לקרן הפנסיה מבצע המעסיק, ולא העובד. על מנת לשמור על אותה רמת חיים שהתרגלתם אליה, צריך לדאוג לעצמכם ולהגיע למצב שבו גם לאחר הפרישה מהעבודה ניתן יהיה לקבל קצבה חודשית, ועל כן המחוקק החליט לקדם חוק אשר מחייב את ציבור העצמאים לבצע את ההפקדות, בייחוד על רקע בדיקה אשר מצאה כי עצמאים אינם מפרישים את הכספים ובהתאם לכך מוצאים את עצמם עם בעיה כלכלית חמורה, בעקבות מצב כלכלי שהורע על רקע הפסקת עבודה. בהקשר זה חשוב לציין כי במידה ואתם לא מפקידים לקרן הפנסיה בתור עצמאים, מדובר בקנס בגובה כ-500 ₪ בעבור כל שנה שלא בוצעו ההפקדות.

 

 

הטבות מס בעקבות הפקדות לקרן הפנסיה

אחד מהיתרונות הבולטים של הפקדות לקרן פנסיה נובע בין היתר בעקבות היכולת לקבל הטבות מס. שימו לב כי הפקדה לקרן הפנסיה היא הוצאה מוכרת, כאשר בגינן ניתן לקבל החזר בגובה של עד כ-16.5% מגובה ההפקדה. נוסף לכך, הפקדות המתבצעות למכשירי חיסכון כמו למשל קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות מזכה גם היא בהחזר מס שיכול להגיע גם למאות ולעיתים אלפי שקלים. על כן, מדובר בהטבה אשר נועדה ליצור בעבור עצמאים תשתית חזקה ויציבה לרגע שבו עוזבים את שוק העבודה, ומתחילים את החיים מחדש בתור פנסיונרים.

לסיכום

הפקדות לקרן הפנסיה היא חיונית בעבור כל עצמאי שרוצה לדאוג לעתידו. ביצוע של השוואה בין קרנות הפנסיה מהווה דרך מצוינת לטובת ניצול ההפקדות למינוף של הכספים באמצעות אפיקים סולידיים או אפיקים בשוק ההון, כל זאת מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר למענה כלכלי אשר יניב בעבורכם בעתיד את היכולת לקבל קצבה חודשית אשר תספק לכם את היכולת לשמור על עצמאות כלכלית, גם לאחר היציאה לגיל הפרישה.

נגישות